Wzmacniacze zintegrowane 2

Na współczesnym rynku sprzętu audio można wyróżnić dwa typy wzmacniaczy. Pierwszym z nich jest wzmacniacz zintegrowany, drugim przedwzmacniacz z końcówką mocy. Która z tych opcji jest lepsza i dlaczego?

Dlaczego warto postawić na wzmacniacz zintegrowany

Wzmacniacz zintegrowany to rozwiązanie, które jest przede wszystkim dedykowane niezbyt doświadczonym melomanom.

Wzmacniacz zintegrowany jest sprzętem, który w jednej obudowie łączy w sobie funkcję dwóch niezwykle ważnych sprzętów, jakimi są przedwzmacniacz i końcówka mocy. Oba te urządzenia stanowią siłę i mózg wszystkich zestawów stereofonicznych, dlatego tak niezwykle ważne jest ich odpowiednie dobranie. Jeśli nie znamy się na przedwzmacniaczach i końcówkach mocy, powinniśmy zdecydować się na rozwiązanie, które gwarantuje sukces, a więc wzmacniacz zintegrowany.

W jego przypadku nie ma mowy o jakiejkolwiek pomyłce. Wzmacniacz zintegrowany jest rozwiązaniem, które w znacznym stopniu ułatwia rozstawienie systemu audio. Ponadto warto wskazać, że jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne, w porównaniu do konstrukcji dzielonych.

Współcześnie wzmacniacze zintegrowane są najpopularniejszym rozwiązaniem, stanowiącym dopełnienie stereofonicznych systemów hi-fi i high-end. Zdecydowana mniejszość miłośników wysokiej jakości dźwięków decyduje się na zakup wzmacniaczy dzielonych. Producenci sprzętu audio nieustannie udoskonalają wzmacniacze zintegrowane, dlatego prawdopodobnie w najbliższej przyszłości sprzęt ten nie znajdzie godnego zastępstwa.

Pośród najlepszych producentów wzmacniaczy zintegrowanych warto wyróżnić takie marki jak NAD, Peachtree Audio, TEAC, Yamaha, Rotel, Devialet, Gato Audio, Classé, Moon oraz Pass Labs. Wzmacniacze zintegrowane można najczęściej odnaleźć w klasie A, B oraz klasie AB. Najbardziej wymagających z pewnością zadowoli fakt, że coraz większa liczba producentów decyduje się na poszerzanie swojej oferty o wzmacniacze zintegrowane pracujące w klasie D.

Wzmacniacze te charakteryzuje zdecydowanie wyższa efektywność pracy oraz wyższa sprawność, które w konsekwencji wpływają na minimalizację zniekształceń.