Wybór właściwego wzmacniacza stereo

Wzmacniacz stereo to niemały wydatek. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o zakupie, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań oraz zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby czuć w przyszłości pełną satysfakcję z mocnego, czystego i przede wszystkim kojącego dźwięku Twojej ulubionej muzyki.

Wybieramy właściwy wzmacniacz stereo

Decydując się na właściwy wzmacniacz stereo, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad wyborem sprzętu zintegrowanego (w szczególności, gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tego typu sprzętem). Wybór zintegrowanych wzmacniaczy stereo daje gwarancję właściwie skomponowanych elementów sprzętu, które wymagają wyłącznie podłączenia do źródła zasilania. W opozycji do wzmacniaczy zintegrowanych stoją wzmacniacze dzielone, które mogą być niemałym wzywaniem nawet dla doświadczonych sprzęto-maniaków. Kolejną ważną kwestią przy wyborze wzmacniacza stereo jest układ tylnej ściany sprzętu. W tym miejscu znajduje się szereg wejść, które mogą okazać się niezbędne w przyszłości – w momencie, w którym zdecydujesz się na rozbudowę swojego podstawowego sprzętu. Sprawdź, czy urządzenie, które wybrałeś posiada złącza RCA audio, złącza RCA phono, złącza USB, złącza koaksjalne oraz złącza optyczne. Pamiętaj, że im więcej wejść, tym lepiej. Przy wyborze właściwego wzmacniacza stereo warto także zwrócić uwagę na jego moc.

Pamiętaj, że nie zawsze większa moc będzie lepsza. Niezwykle ważne jest dostosowanie mocy wzmacniacza do wielkości pomieszczenia. W pokoju o powierzchni piętnastu metrów kwadratowych z powodzeniem sprawdzi się wzmacniacz stereo o mocy od 25 do 40 watów na kanał. Oprócz wielkości pomieszczenia, niezwykle ważna jest również moc głośników. Zbyt duża moc wzmacniacza na nic się zda w przypadku zbyt małej mocy kolumn. Wybierając odpowiedni wzmacniacz stereo warto także zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje m.in. funkcjonalność sieciową, czy multi-room. Standardem jest już raczej Bluetooth i dostęp do radia FM. Ostatnia niezwykle ważna kwestia to odsłuch.

Zanim zdecydujesz się na zakup wzmacniacza stereo – posłuchaj jak brzmi.