DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym

Współcześnie większość wzmacniaczy słuchawkowych jest wyposażona w DAC. DAC, z angielskiego Digital to Analog Converter, nie jest niczym innym jak przetwornikiem cyfrowo-analogowym. Najprościej więc ujmując DAC jest przyrządem elektronicznym, którego zadaniem jest przetwarzanie sygnału cyfrowego, na sygnał analogowy. Przetworzenie sygnałów ma postać prądu elektrycznego lub napięcia.

Można więc śmiało stwierdzić, że DAC jest układem, który przetwarza sygnał cyfrowy na równoważny sygnał analogowy. Na rynku dostępna jest szeroka oferta przetworników cyfrowo-analogowych. Większość wzmacniaczy znajdujących się w ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych ma wbudowany DAC. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, która oszczędza nie tylko pieniądze, ale również miejsce.

Wzmacniacz słuchawkowy z DAC

W ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych można odnaleźć szeroką ofertę wzmacniaczy słuchawkowych z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym. Ich ceny są niezwykle zróżnicowane. Najtańsze wzmacniacze słuchawkowe z DAC można kupić w cenie kilkuset złotych. Na tej półce cenowej można odnaleźć chociażby model Q1 Mark II marki Fiio – światowego lidera wśród przenośnych wzmacniaczy słuchawkowych.

Q1 Mark II łączy w sobie funkcję wzmacniacza słuchawkowego z przetwornikiem. Ten sprzęt jest wyposażony w platformę XMOS, która wspiera dekodowanie większej liczby formatów przy zachowaniu bardzo wysokiej wydajności i jakości dźwięku. Spośród stacjonarnych wzmacniaczy słuchawkowych DAC warto wyróżnić najnowszą propozycję od firmy Matrix – model M-Stage HPA-3U . To w pełni niezależny wzmacniacz słuchawkowy i przetwornik cyfrowo-analogowy, o wysokich parametrach funkcjonalności i rewolucyjnym designie.

Jedną z najbardziej kosztownych propozycji jest wzmacniacz C388 marki NAD. To zintegrowany wzmacniacz wyposażony w przetwornik cyfrowo-analogowy. Gwarantuje dostęp zarówno do dźwięków cyfrowych, jak i analogowych. Zaawansowana konstrukcja wzmacniacza daje możliwość podłączenia go do nawet najbardziej wymagających modelów słuchawek.

Cena wzmacniacza oscyluje w granicach siedmiu tysięcy złotych.